Feltehetőleg már akkor, amikor személyi edző képzésre esett a választásod, volt egy elképzelésed a vendégkörről, hogy kikkel dolgoznál szívesen, kiknek tudnál igazán segíteni. Ezt mindenképp érdemes felidézni magadban vagy újra átgondolnod, hiszen nagymértékben, de legalábbis jelentősen befolyásolja majd az eszközválasztást. Nem mindegy ugyanis, hogy fogyni vágyók számára, aktívan sportolóknak, sportágspecifikusan tartasz-e edzéseket, vagy inkább izomtömegnövelő, erősítő tréningek, kismamatorna, csoportos köredzés, gyerek vagy szenior fitnesz, felsőbb végzettség esetén rehabilitációs edzés szerepel a repertoárodban - igaz, átfedések vagy sokoldalúan bevethető eszközök így is bőséggel akadnak.
Azt is jó, ha tisztázod, hogy hol szeretnél edzést tartani. Kijárnál házhoz, elköteleződnél egy konditeremhez, esetleg saját kis funkcionális helyiséget üzemeltetnél?
Hiszen, amennyiben személyi edzőként házhoz járást vállalsz, fontos, hogy az eszközeid kevés helyet foglaljanak, könnyen mobilizálhatóak legyenek. Erre remek választás az olyan kezdő sportfelszerelés, mint a TRX vagy másnéven edzőheveder, a különböző erősségű gumiszalagok, gumikötelek, fitball (amennyiben autóval jársz), BOSU vagy egyensúlyozó félgömb, esetleg egy kettlebell és egy fitneszmatrac sem árt, a többihez ott van a képzettséged és kreativitásod.
Ezek az eszközök önállóan, de egymással társítva is bőven nyújtanak kihívást, ráadásul rengeteg különböző gyakorlatvariációt tesznek lehetővé, ami nem csak változatossá és szórakoztatóvá teszi majd az edzéseket, de az edzetted izmait is újabb és újabb irányokból stimulálhatod.
Nyilván egy személyi edzőnek azt már ecsetelnünk sem kell, hogy melyik eszköz mire való, hogy mennyire jók erősítésre, funkcionális fitneszre, nyújtásra vagy az állóképesség, kardiófejlesztésére. Ami kimaradt eddig a listáról az a súlyzó, de amennyiben rendelkezel fix hellyel és nem kell magaddal cipelni, akkor bizony az alapeszköztár részét fogja az is képezni.
Személyi edzőként az egyik fő szempont muszáj, hogy a minőségé és tartósságé legyen, hiszen egyrészt neked is irdatlan kellemetlen lenne állandóan újravásárolgatni a felszerelést, ha nagyon hamar elhasználódna, tönkremenne.
A gumiszalagok, gumikötelek tekintetében válassz puhább, rugalmas textúrájú gumiból készültet, a túl merev, rideg gumi ugyanis hamar úgymond kiszárad, oxidálódik és így könnyen szakad. Na, már most biztos tudod, hogy nem éppen a legkellemesebb érzés mikor (jobb esetben csak) hátba vág az elszakadt gumiszalag vagy gumikötél, és azon túl, hogy fájdalmas érzést kelt, bizony könnyen okozhat balesetet, sérülést is. Esetenként érdemes lehet latexmentes gumit is beszerezned a latexre érzékeny vendégek számára. Ami általánosan igaz viszont a legtöbb gumianyagú sportfelszerelésre, hogy próbáld a közvetlen naptól távol tartani őket, ez növelheti az élettartalmukat. A karabinerrel rendelkező gumiköteleknél maga a karabiner is lehet gyenge pont, ez jó, ha erős műanyagból készül, a vékony, fémhatású társaik sajnos hamar eltörhetnek.
És ha már gumieszközök, meg kell említenünk a fitballt: nagy általánosságban egy 65-ös méretű labda tökéletes az átlagos magasságú (165-180 cm) vendégek számára, de átlagnál alacsonyabb vagy magasabb klienseknek érdemes méretben hozzájuk igazodó méretet választani. Az sem baj, ha több különböző méretű labdád van. Visszakanyarodva a minőségre, jó, ha a fitball csúszásmentes anyagból készült, erős falú és rendelkezik robbanásbiztos technológiával, tehát úgy van kialakítva, hogy ha kilyukad, lassan engedje ki a levegőt, ezzel megelőzve a hirtelen leeresztést, kipukkadást és a sérülésveszélyt. Választásnál figyelj a terhelhetőségre is: általában 200-300 kg-ig vannak kalibrálva, de tudod, munkavégzés során az erők összeadódnak (pl.: ha ugrálsz rajta).
Nem feltétlenül a legolcsóbb kategóriába tartoznak, de egy minőségi súlyzó igazából elnyűhetetlen, amennyiben a tárolására odafigyelsz. A súlyzók lehetnek acélból, öntöttvasból vagy krómozott anyagból, amelyek ellenállnak a kopásnak és a sérüléseknek. A minőségi súlyzók rendelkeznek korrózióállósággal is, olyan anyaggal vannak bevonva, mint az acél vagy a gumi (utóbbi védi a padlót is, letételnél csökkenti a zajt). Fontos, hogy ez a bevonat maga is minőségi legyen, ne pörögjön, foszoljon le, illetve a gumi esetében ne engedjen a színéből (ebből tudod, hogy csak a gumi felszíne lett megfestve, ami minőségügyileg alapból gyanúra ad okot).
A legjobb, hogy nincs is feltétlen szükséged egy teljes súlyzókészlet megvásárlására, mert vannak már állítható súlyú kézisúlyzók, amik nem csak helytakarékosak és a terhelés széles skáláját tudják biztosítani, hanem segítségükkel még gyorsan is lehet váltani, nem kell fel leszerelgetni tárcsákat vagy biztonsági, rögzítő zárakat.
A minőségen nem érdemes spórolni, még kezdő sportfelszerelés vásárlása esetén sem.
Sokkal többet ér egy minőségi használt eszköz, mint egy úgymond gagyi vadi új. Persze használt és használt közt is van különbség, mondjuk gumiszalagot nem biztos, hogy érdemes használtan venni, de például egy jó állapotú súlyzóval, súlyzókészlettel nem fogsz tudni mellélőni.
Nagyobb költségek esetén, mint mondjuk egy futópad bekerülési ára, jobb helyeken, ha újonnan vásárolsz, lehetőséged van részletfizetést is igényelni.
Lehet elcsépelt, de nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy fontos, hogy olyan kereskedőt válassz, aki garanciát is vállal a termékeire. Döntésedben sokat segíthet, ha ki is tudod próbálni például egy kiállítóteremben az adott fitneszeszközt, és/vagy elolvasod róla a korábbi vásárlói véleményeket.
Abban az esetben, ha pedig még nem szeretnél vásárolni, lehetőséged van eszközbérlésre is, így a kezdetekkor érdemes lehet ezt az opciót is számba venned. A bérlés egy rugalmas és költséghatékony megoldás lehet, különösen, ha még nem áll rendelkezésre nagyobb tőke a vásárláshoz. Ráadásul akár több különböző típusú és márkájú terméket is kipróbálhatsz, vagy ha változik az ügyfélköröd, új edzésmódszert kezdesz alkalmazni, könnyedén cserélheted vagy bővítheted az eszközeidet a bérlési szerződés keretében. Sőt, a bérbeadók (szerződéstől függően) kínálhatnak karbantartást is, így nem kell külön szervizre, javításra sem költened.
Összességében láthatod, hogy személyi edzőként számtalan lehetőség közül választhatsz, hogy mit és milyen formában tartalmazzon a kezdő sportfelszerelésed. Kezdőként nem feltétlenül kell attól rettegned, hogy nem bírsz majd ügyfeleket vállalni, mert nem állnak rendelkezésedre megfelelő eszközök. Mérd fel a szükségleteket, a lehetőségeidet és kövesd az álmaidat!