Mi állhat a fáradékonyság hátterében?

Pajzsmirigy alulműködés, mellékvese kifáradás, cukorháztartás zavara, rossz emésztés, felszívódási zavar, ételintolerancia, vitaminhiány, kialvatlanság, stressz, gócok, allergének, hormonháztartás zavara, a máj túlterheltsége, nehézfémterheltség, paraziták, edzetlenség és a sort hosszasan folytathatnánk tovább.

A fáradékonyság komplex folyamat eredménye, melyben a környezeti tényezők ugyanolyan súllyal esnek latba, mint az egyéni tényezők.

A fáradékonyság valódi okai

Egy azonban közös a felsoroltakban: egyik sem fog varázsütés-szerűen megoldódni csupán önmagától vagy csak gyógyszeres kezeléstől. Minden esetben az életvitel, a napi rutin megváltoztatása fogja az alapokat adni, a táplálkozás megreformálásától kezdve egészen a rendszeres edzések bevezetéséig.

Nem mindegy, hogy mit eszel

Túl sok egyszerű szénhidrát fogyasztása

Ha csak a kalóriákra gondolsz, bevihetsz könnyedén 500 kcal-t reggeli gyanánt:

  • egy jól sikerül somlóiból,
  • egy péksüteményes habos babos tejeskávé kombóból, vagy
  • egy teljes értékű rántottából salátával, zöldségekkel.

Valószínűleg Te is tudod, ezek közül melyik lesz a táplálóbb a szervezeted számára, melyik okoz kisebb inzulinlöketet és nem képez úszógumit a derekadra. Illetve melyik ad nagyobb telítettségérzetet, ami által később fogsz csak újra megéhezni, anélkül, hogy két étkezés között energiadús nasik után kutatnál, ami megintcsak feleslegesen dobálgatja az inzulinod - a plusz kilókról nem is beszélve.

A magas szénhidrátlöketet nagy inzulinkibocsátás követi: a hirtelen leeső vércukorszintet a testnek kompenzálnia kell, egyensúlyba kell hoznia, így vagy újra megnő a szénhidrát utáni sóvárgás, amit kielégíthető, vagy a szervezet a májban tárolt glikogén bontásával pótolja a glükózhiányt, hogy újra energiához jusson. Ezt a folyamatot szabályozza a hasnyálmirigy a glükagon és a mellékvese a kortizol hormonokkal. Tehát máris elérkeztünk a mellékvesék érintettségéhez, ami igencsak hatással van napi energiaszintünkre. Ha stabil, kiegyensúlyozott a vércukorszint, akkor a kortizolszint is adott napszakhoz illő normál tartományban marad.

Az inzulint a hasnyálmirigy választja ki, a gyakori vércukoremelkedés gyakori terhelést ró a hasnyálmirigyre, illetve a sejtek inzulint érzékelő receptoraira, aminek következtében kialakulhat a sejtek, a máj, és/vagy a központi idegrendszer inzulinrezisztenciája, vagy a hasnyálmirigy csökkent inzulinkibocsátása. Így egyre több cukor fog keringeni a vérben, aminek olyan következményei lehetnek, mint:

  • Fokozódik a vénás trombózisok kialakulásának valószínűsége.
  • Növekszik a vér húgysavszintje, ami köszvényre hajlamosít.
  • Emelkedik a triglicerid szint.
  • Növekszik a koleszterinszint.
  • Fokozódik az érelmeszesedéses plakkok szabadzsírsav-tartalma.
  • Megemelkedik a vérben a kortizol szintje (a mellékvese a stresszre adott válaszreakció részeként választja el ezt a hormont).
  • Gyarapszik a testsúly.
  • Visszaszorul a fagocitózis-index, ami a fehérvérsejtek kórokozó felfalási képességének mérőszáma.
  • Megemelkedik a vérnyomás.

Ezért különösen fontos, hogy minden étkezés teljes értékű legyen, tartalmazzon szénhidrátot, rostot, fehérjét, zsírt.

Feldolgozott élelmiszerek

A rengeteg adalékanyag nagy terhelést ró a májra és vesékre, táplálják a belek káros baktériumait, nyírják a jókat és általában tápanyagtartalmuk alacsony, cserébe kalóriamennyiségük igen magas.

Stimulánsok fogyasztása, mint pl.: koffein

A koffein felezési ideje 6 óra, így az ebéd utáni kávéddal fogyasztott koffeined negyede még 12 órával később is a szervezetedben keringhet, ez nehezíti az elalvást, illetve rontja az alvás minőségét.

Sőt vizsgálatok során magasabb vércukorértékeket mértek azoknál a diabéteszeseknél, akik kávét ittak, valamint négy-ötszörös szabadzsírsav-szinteket mértek feketekávé-fogyasztás után, a koffeinmentes kávéhoz képest.

Ha több energiára van szükséged, ne egy hirtelen energialöketekkel érd el azt, inkább fokozd sejtjeid vitalitását!

Üdítők, gyümölcslevek, cukros teák

Igazi sunyi cukorbombák, könnyedén megdobják a kalóriabevitelt. Az egyszerű szénhidrátok inzulinra gyakorolt negatív hatását fentebb már tárgyaltuk.

Nem mindegy hol szerzed be

Nagyipari gazdálkodásból származó növények, húsok

Csak, hogy pár rémséget említsünk:
Atrazin: az egyszikű növények gyomírtó szere, gyakori gyomirtó a kukoricatermesztésben például. A szervezetbe kerülve a pajzsmirigyre hat. Sajnos már a talajvizekben is megtalálható.
Bifenil: a déli gyümölcsök penészgátlója. A szervezetebe kerülve a dopamin (hormon) antagonistája, ami hatással van a hangulatra, az erek tágításában, ezáltal hat a véráramlásra, pulzusra, vérnyomásra.
Glifozát: gombaölő, gyomirtószer, hatására csökken a kollagénszálak szakító szilárdsága, ez hatással van a porcokra, az összes kötőszövetedre 

A nagyüzemi gazdálkodásban rengeteg vegyszert, antibiotikumot, dúsított tápot alkalmaznak, melyek megtalálhatóak a húsokban, húskészítményekben, zöldségekben, gyümölcsökben. Csupán pár példát említettünk, de láthatod, hogy azon kívül, hogy terhet rónak a kiválasztó, méregtelenítő szervekre, a belekre, a test különböző szintjein is képesek hatni. Így amikor csak lehetőséged van, válassz háztáji, kezeletlen zöldséget, gyümölcsöt, kültéri tartásból származó hústermékeket.

Nem mindegy, milyen vitaminokat szedsz

A vitamin, nyomelem, ásványi anyagok pótlását ecsetelnünk sem kell.

  • De tudod-e, hogy a magnézium közel 25 különböző formája közül melyik hasznosul a legjobban?
  • Vagy mi a különbség B12 (cianokobalamin) és B12 (metilkobalamin) között?

Mielőtt kiegészítőt választasz, előtte mindig ellenőrizd le, hogy jól hasznosuló fajtáról van-e szó, illetve, hogy számodra optimális formulára teszed-e a voksod!

Vitaminhiány nem csak egy gyenge formula alkalmazása miatt léphet fel. Ha úgy érzed, az étkezésed és vitaminpótlásod is megfelelő, érdemes ilyen esetben felszívódási zavarra is gondolnod, vagy olyan genetikai mutációkra, mint az MTHFR géné.

Nem mindegy, hogyan edzel

A rendszeres testmozgás minden terápia részét kell, hogy képezze, hiszen a mozgás során:

  • nő az izomzat inzulinfüggetlen glükózfelvétele,
  • az izomzatban megduplázódik a kapillárisok száma,
  • nő a mitokondriumok (sejt energiatermelő részecskéi) mennyisége,
  • nő az aerob enzimek aktivitása,
  • fokozódik az inzulinérzékenység,
  • az edzett izomzatban a mozgásszünetben is fokozott a zsírsavak égetése + nő az izomzat glikogénraktározása,
  • jótékony hormonok szabadulnak fel,
  • javul a szövetek oxigén és tápanyagellátása,
  • fokozódik a nyirokkeringés.

Tehát láthatod, sokkal ellenállóbb leszel a szénhidrátterhelésekkel szemben és sokkal több energiád lesz.

Vannak ritka esetek, mikor a szervezet annyira legyengült, hogy a mozgás inkább csak árt, ekkor előbb fel kell erősíteni a szervezetet és apránként nekiállni a terheléseknek. Illetve cukrosoknak is érdemes bizonyos szabályokat betartaniuk, mint például:

  • a magas vércukorszint mellett megkezdett fizikai aktivitás tovább emelheti a vércukorszintet.
  • más esetben, amikor a vércukorszint alacsony és a vérben az inzulinszint magas, a fokozott izomműködés hypoglykaemiás rosszullétet okozhat. A testmozgást tehát pontosan kell időzíteni, és optimális inzulin-, illetve vércukorszint mellett szabad csak végezni!

Mivel az izomtömeggel nő az izmok glükózfelvevő és raktározó képessége, így az izomnövekedést célzó erősítő edzések jó szolgálatot tehetnek - legyen szó akár konditermi edzésről, vagy otthon a kedvenc kombináltgépeden végzettről.

Aerob testmozgást egyenletes intenzitással, mint például gyaloglás, kerékpározás (szabadban vagy gyaloglópadon, futópadonszobabiciklin) érdemes végezni. Az edzéseket jó, ha igyekszel ugyanabban a napszakban kivitelezni, heti 3-4 alkalommal, 40-60 percben.

Az intenzív izommunka ugyanis javítja az IR-t, mivel izomösszehúzódás hatására több 100 peptid (pl. irisin) termelődik, főleg az izomsejtek között elhelyezkedő zsírsejtekben, melyek csökkentik az IR-t, a vércukorszintet.

Nem mindegy az alvási szokás

Olyan bagatell dolgokon is elcsúszhatsz, mint maga az alvás. Ha keveset alszol és kialvatlan vagy, fáradékony leszel, sőt növekedni fog az éhséghormon, a ghrelin szintje, ami több kalória felvételére, ráadásul, magas szénhidráttartalmú étel fogyasztására fog ösztönözni. Így táplálkozás terén máris bekerültél az ördögi körbe, mivel fáradt leszel sportolni, edzeni, így elveszíted a testmozgás minden jótékony hatását is.

Láthatod, hogy rengeteg dolog együttesen határozza meg energiaszinted. Ha nem alszol normálisan, nem fogsz étkezni rendesen, ha nem étkezel helyesen, rengeteg veszélynek teszed ki az immunrendszered és nem mellesleg energiád sem marad az edzésre. Ha nem edzel, nem vagy fizikailag aktív, gyenge lesz a tüdőd, a szív- és érrendszered, az izomzatod és a hangulatodról már ne is beszéljünk.

Tedd rendbe az alapokat és engedd, hogy szétvessen az energia!

 

Borítókép: Zohre Nemati // Unsplash

i