A teljesítőképesség csökkenésének egyik fő oka a vashiány

2014-12-02 02:12
2019-06-09 03:46
FittSport
A teljesítőképesség csökkenésének egyik fő oka a vashiány

Nehezen megy a tanulás, vagy fáradékonynak, álmosnak érzed magadat? A gyermekeden tapasztalod a tanulási nehézség jeleit? Akkor ezt semmiképpen sem szabad normális állapotnak tekintened, hiszen lehetséges, hogy nem átmeneti problémáról van szó, hanem sokkal komolyabb gond állhat a panaszaid mögött. Lehet, hogy a vashiány okozza a tüneteket!

Miért alakul ki a vashiány?

Úgy vetted észre, hogy gyermeked kevesebbet szaladgál, vagy nem olyan energikus, mint régen? Esetleg nehezebben tanulja meg a verseket, vagy a leckeírás okoz neki túlságosan nagy terhet? Akkor könnyen megeshet, hogy a csemetéd vashiányos vérszegénységben szenved.

A vérszegénység bármely életkorban jelentkezhet, akár teljesen váratlanul is. Egészen kicsi, óvodáskorú gyermekek, az iskolások, a fiatal felnőttek és az idősebbek egyaránt veszélyeztetettek, így, ha az említett tüneteket tapasztalod magadon, vagy valamely családtagodon, érdemes utána járni annak, hogy vérszegénység okozza-e a bajt.

A vashiány, mint élettani állapot

Gyermekek esetében főként a vashiány okoz galibát, amely a rohamos növekedésnek tudható be. Az izomzat növekedése, illetve a lányok nemi érése fokozza a test vasigényét, ezért már gyermekkorban is oda kell figyelni arra, hogy elegendő vashoz jusson a fejlődő szervezet.

Fiatal felnőttek esetében a vashiány állapotát a túlságosan megerőltető fizikai munka, a túledzés, a testépítés vagy a sok sport, futás okozhatja, továbbá a terhesség, illetve szoptatás időszaka alatt is fokozott figyelmet kell szentelni a vasbevitel biztosítására. Gyermekek esetében ugyancsak szükség van az odafigyelésre abban az esetben, ha az óvodás vagy az iskoláskorú gyermek sokat betegeskedik.

A betegség miatt kialakult vashiány

A felső légúti, hurutos megbetegedések következtében ugyanis, csökkenhet a vas felszívódása a vékonybélben, kialakul a vashiány. Ekkor a gyermek jellemzően nagyon sápadttá válik, ám aggodalomra semmi ok, hiszen a lázas állapot, betegség lezajlása után a vérkép magától is rendeződik, vagyis a vas szintje a vérben újra normális szintre áll vissza a lábadozás végére.

A vashiány kezelése táplálkozással

Fontos, hogy a megfelelő vasbevitel biztosítása érdekében a helyes táplálkozásnak jut a legnagyobb szerepe. A gyermekek és a felnőttek egyaránt fogyasszanak sovány húsokat, hiszen a hús a lehető legjobb vasforrás.

Amennyiben a gyermek nem szívesen eszik húst, úgy igyekezzünk sok babot, diót vagy őszibarackot adni neki, mert ezekben az ételekben is igen sok vas található meg.





i