A táplálékkiegészítők erősen megosztják az érintetteket. Van, aki esküszik rá, és módszeresen fogyasztja őket, van , aki annak mű volta miatt hallani se akar róla. Jogosan tesszük fel magunknak a kérdést: szükségem van egyáltalán táplálékkiegészítőre? A válasz egyértelmű: igen, van! Ami kérdés marad: miből mennyit szedjek, mennyire van szükségem?
Sajnos az élelmiszereinkben egyre kevesebb a vitamintartalom. Az a kevés, ami a zöldségekben, gyümölcsökben van, főzéssel, párolással el is illan. Márpedig a szervezetnek szüksége van vitaminokra.
Az átlagos embernek elegendő lehet valamiféle multivitamin. A betegeknek, nagyobb igénybevételnek kitetteknek, mint például a sportolóknak szükségük van valami nagyobb dózisú vitaminra, illetve a multivitamint hasznos kiegészíteni C-vitaminnal, magnéziummal és kalciummal is.
Ezekre a izületek, valamint a porcképzés miatt van szükség. Ezen kívül szerepük van az emésztésben, karbantartják az érrendszert, gyulladáscsökkentő hatásuk van, és szerepet játszanak a szívbetegségek kockázatának csökkentésében. Ilyen eszenciális zsír a már mindenki által ismert omega 3, illetve omega 6, melyeket a szervezet nem tud önmagában előállítani, így mindenképp szükséges bevinnünk a szervezetbe.
Milyen élelmiszerekben találhatóak az esszenciális zsírsavak?
...valamint táplálékkiegészítő formájában kapható.
Sokan teljesen távol tartják magukat a zsiradékoktól, pedig a szervezetnek szüksége van zsírokra. Természetesen nem disznózsírra és nem napraforgó olajra, azaz nem telített zsírsavakra. Bár vita tárgyát képezi a szakemberek körében is, de telítetlen zsírsavakra szavaznak az egészséges táplálkozás követői.
Egy biztos, ha olyan olajos magvakat fogyasztunk, mint pl.:
...azzal sokat teszünk az egészségünkért.
A megfelelő omega3 és omega 6 aránya 1:1 és 1:4 között van.
A legtöbbször sajnos ez az arány jóval elcsúszik az omega6 irányába, ezért rendkívül sok omega3 bevételére van szükségünk. A legjobb, ha 3000mg omega3-at viszünk pluszban a szervezetünkbe.
Fehérjék, aminosavak sokak által kedvelt és fontosnak tartott alapanyagok, azonban a táplálékkiegészítő nem pótolja a húst, tojást, túrót.
A fehérje turmix egy remek dolog, ha a kellő időben- edzés után- isszuk meg, mert hamarabb felszívódik, mint a szilárd tápanyag.
De!
Semmiképp ne tejjel csináljuk magunknak a fehérje turmixot, mert a tej ellenkező hatást fog kiváltani, tekintve, hogy a tej nem gyors felszívódású. Tejet inkább a reggeli zabpehelyhez fogyasszunk!
Mennyi fehérjére van szüksége a szervezetnek?
Tudnunk kell, hogy a fehérjék esetében mindenképpen ki kell számolni, hogy mennyire is van szükségünk, mennyit kell bevinni.