Habár megoszlanak a vélemények arról, hogy az édesítőszerek valóban jó alternatívát jelentenek-e a cukorral szemben – egyes vélekedések szerint rákkeltő hatásúak –, ellenben a Bristoli Egyetem kutatói most kiemelték, hogy ha csak a kalóriatartalmukat, illetve súlycsökkentő hatásukat vizsgáljuk, akkor hatásuk elvitathatatlan.
A kérdéses felsőoktatási intézmény szakemberei tudományos kísérletekkel bizonyították, hogy az alacsony energiatartalmú édesítőszereket a cukor helyett alkalmazva jelentős mértékben csökkenthetjük a kalória-bevitelt, ami a testsúly csökkentéséhez vezethet – méghozzá nem csak felnőtteknél, hanem gyerekeknél is. A kutatók most első ízben végeztek hasonló kutatást, amelynek részeként a szacharin, az aszpartám, a szukralóz és a sztívia hatásait vetették össze a cukorral, méghozzá a rövid- és hosszú távú eredményeket egyaránt górcső alá véve.
A brit tudósok arra döbbentek rá, hogy a kísérletek során kapott adatok egyértelmű megerősítéssel szolgálnak arra vonatkozólag, hogy a mesterséges édesítőszerek valóban képesek a cukor helyett csökkenteni az energia-bevitelt, és ezáltal hosszabb távon a testsúlyt is.
Peter Rogers, a kutatást összegző tanulmány szerzője szerint itt lenne az ideje túllépni azon a kérdésen, hogy jók vagy rosszak-e az édesítőszerek, és inkább arra kellene nagyobb figyelmet szentelni, hogy a gyakorlatban miképpen lehetne felhasználni őket ahhoz, hogy az emberiség egészségi állapotának javítására használjuk fel őket, méghozzá a bevitt szabad cukor- és energiamennyiség csökkentésének érdekében.
A tanulmány szerzői több olyan kutatást is megvizsgáltak, amelyek során emberekkel és állatokkal is folytak édesítőszerhez kapcsolódó kísérletek. Összesen mintegy 330 kutatási adat került feldolgozásra, amelynek során kiderült, hogy minél több édesítőszert fogyasztott valaki cukor helyett, annál kevesebb energia tárolódott el a zsírszöveteiben, illetve annál több energia használódott fel ezekből a szövetekből a mindennapi tevékenységek során, avagy testsúlycsökkentés történt.
Az édesítőszerek alacsony energiatartalmú összetevők, amelyeket direkt abból a célból álmodtak meg, hogy az íz élvezetéről való lemondás nélkül tudjuk csökkenteni cukor- és energia-bevitelünket. A kutatás rávilágított arra, hogy néhány korábbi feltételezéssel ellentétben az édesítőszerek sem italban, sem ételben nem növelik meg az emberek étvágyát, éppen ellenkezőleg, sokkal jobban képesek csökkenteni testsúlyunkat, mint például a tiszta víz, így hozzájárulhatnak az egészségesebb életmód kialakításához.
Ez azért különösen szerencsés eredmény, mert sokan könnyebben áttérnek a cukros üdítőkről az édesítőszeres italokra, mint a tiszta vízre. Az objektív véleményformáló szaktekintélyek természetesen továbbra is azt mondják, hogy a legjobb, ha sem a cukorral, sem az édesítőszerrel nem élünk, utóbbinak ugyanis egyelőre még nem ismertek a hosszú távú hatásai, és rákkeltő tulajdonságait sem cáfolták meg egyértelműen.