Az utóbbi években egyre nagyobb teret nyertek az új edzésformák, melyek közül sok a hagyományosnak mondható súlyzós edzés helyett nyújt alternatívát. Néhány irányzat zászlóvivői egyenesen a súlyzós edzés ellen beszélnek és annak inkább vélt, mint valós hátrányait domborítják ki, emellett kevés szó esik a súlyzós edzés előnyeiről.
A súlyzókkal végzett testedzés legnagyobb előnye, hogy célzott testedzést, testformálást tesz lehetővé. Egyik edzésforma sem olyan hatékony egy-egy izom izolált fejlesztésére és formálására, mint a súlyzókkal végzett edzés. Például ha a vádlinkat szeretnénk erősíteni, izomtömegét növelni, a legjobb és messze a leggyorsabb eredményt a súlyzókkal érhetjük el.
Pusztán a futástól, ugrálástól, kerékpározástól nem fognak látványos fejlődést produkálni, mivel a vádli izmai, hasonlóan az alkar izmaihoz, szinte folyamatosan igénybe vannak véve.
Bármikor, amikor egy konkrét izomra koncentráltan szeretnénk edzeni, a legjobb megoldás, ha a súlyzókhoz nyúlunk:
Nem ügyességre, állóképességre, tüdőkapacitásra vagy jó mozgáskoordinációra lesz szükségünk, hanem nyers, tiszta, összpontosított erőre. És így egyre erősebbek is leszünk.
Vannak, akik:
A cél ugyanaz, az erő és az ehhez nélkülözhetetlen izomtömeg növelése, fejlesztése.
Erre ugyanolyan jók, sőt, még jobbak a súlyzók, hiszen kimondottan erre a célra készültek. Betontömbbel is lehet bicepszezni, tricepszezni vagy guggolni, de sokkal körülményesebb, kényelmetlenebb és balesetveszélyesebb is, mint súlyzókkal.
A súlyzós edzés alapvetően az izmok építésére, majd formálására irányul.