Az evezőpad vagy más néven evezőgép igen összetett hatást elérő fitneszgép. Népszerűsége töretlen, rengetegen szeretik, mivel nem konkrét izomcsoportra vagy csak a kardiozásra használható hanem szinte mindent egyesít egy gépben.
Az evezés mozdulatsorának indításához lábakra, a befejezéséhez karokra van szükség, közben pedig az egész felsőtest (hasizom, hátizom, vállizom, mellizom, mély hátizmok) is dolgozik.
Nagyon fontos azonban az, hogy hogyan végezzük az evezőpadon, evezőgépen az edzést. A helyes testtartás minden gyakorlat és minden géppel végzett edzés elsőszámú feltétele. Nem csak azért, mert a helytelen testtartás és helytelen használat során nem lesz olyan hatékony az edzésünk, mint szeretnénk, hanem azért, mert súlyos sérülések, ízületi és gerincbántalmak, sőt, sérvek is bekövetkezhetnek az mozdulatok helytelen elvégzéséből. Erre ugye senkinek nincs szüksége?
Az evezőgépet szerencsére nem nehéz helyesen használni. Eleinte kell némi odafigyelés, aztán már rutinból fog menni.
Hogyan használjuk helyesen az evezőpadot?
Az evezőgép használata során a felsőtest és az alsótest egyaránt nagy terhelésnek van kitéve. Az evezés csapásainak számát növelve vagy az evező ellenállását fokozva lehet növelni az edzések intenzitását. Nagyon kell figyelni arra, hogy ne állítsuk túl erősre a gépet, hiszen a fokozatosság nagyon fontos a sportban.
A túledzés, az ízületek felkészületlensége hatalmas problémákhoz vezethet, melyek miatt huzamosabb ideig nem tudunk majd edzeni. Az evezőgép helytelen használata elsősorban gerincproblémákat tud okozni. Az evezőgépek mindegyik ugyanazon el alapján működik.
A testsúlyunkat egy csúszó vagy guruló ülőfelület tartja, ami előre-hátra mozog. Ezt a mozgást a lábaink és karjaink segítségével idézzük elő. Nyilvánvaló tehát, hogy egy görnyedt tartásban nem megfelelő az erőhatás eloszlása és a gerinc sokkal nagyobb terhelésnek van kitéve, mint normál esetben, ráadásul a pozitúra is erősen káros. Az evezőgépen történő edzés közben nagyon oda kell figyelni arra, hogy a kiinduláskor hajlított térddel, enyhén előre dőlve, de egyenes gerinccel üljünk.
A mozgást lábbal indítsuk, toljuk magunkat hátra, majd húzzuk magunk felé a fogantyúkat és derékból egyenesedjünk fel, esetleg dőljünk hátra. Majd ezt követően engedjük vissza a csúszkáló ülést és a fogantyúkat, megint dőljünk előre derékból, egyenes háttal.
Borítógép: Victor Freitas // Unsplash