A monoton tekerés nem mindenki számára élvezetes, de tény, hogy a szobakerékpár sokat segíthet a fogyásban és az alakformálásban. Hosszú, maratoni távolságokat is tolhatunk vele, de akár intervall edzésekre is jó lehet, amely sokak szerint a zsírégetés egyik legjobb formája. Mivel alapvetően cardio edzésről beszélünk, ezért biztosan jót tesz a keringési rendszerünknek, állóképességünknek és persze az izzadás révén testünk méregtelenítő mechanizmusainak is. Hogyan kivitelezhető a fogyás és az alakformálás szobakerékpárral? Mutatunk pár ötletet, hogyan égess zsírt és miként formáld az alakod szobakerékpár segítségével!
Kevesen ismerik fel a jelentőségét, pedig egy szobabicikli igazi aduász. Kiváló belépő eszköz azok számára is, akik szeretnék a mozgást rendszeressé tenni az életükben, mert kíméli az izületeket, idő hiányában otthon is rápattanhatunk, nem kell semmilyen fancy edzéscucc, azaz csupán elhatározás kérdése és már indulhat is az otthoni edzés!
A szobabiciklit idősek és műtét után lábadozók (orvosi engedéllyel) nyugodtan használhatják rehabilitációs eszközként, míg a versenysportolók számára remek keresztedzés lehetőséget ad télen/nyáron egyaránt.
A bicikli elsősorban testünk alsóbb izomcsoportjait (lábszár, vádli, térdhajlítók, négyfejű combizom) mozgatja meg, de alaposan megdolgoztatja a csípőhorpaszt, amelyben lényeges testtartást segítő és támogató mélyizmok is vannak. Ezen kívül a hát- és a farizmokat is megdolgozza.
A szobabicikli egyik népszerűségének oka, hogy rendkívül hatékony, viszont minimális hatást gyakorol a csípő-, a térd- és a bokaízületekre. Ennek az az oka, hogy a lábak végig fixen a bicikli pedálon vannak, szemben az olyan aerob mozgásformákkal, mint az ugrás vagy futás, ahol jóval nagyobb terhelés és sérülésveszély fenyegeti ízületeinket. Pontosan ezért javasolják az otthoni biciklit az ortopédiai sérülésekből, műtétekből felépülő emberek rehabilitációja során is. Ez a fitneszgép az idősebb korosztály számára is ajánlott, hiszen az ízületek kíméletes mozgatása náluk is kiemelt téma.
Fontos leszögezni, hogy a kerékpározás az egyik legjobb aerob mozgásforma, ami jótékonyan hat a szív-és érrendszer egészségére. Tekerés közben nő a pulzusunk, emelkedik a légzésszám, és fokozódik a szív munkája. Mivel a szobakerékpározás felélénkíti a vérkeringést, ezért testünk sejtjeihez nagyobb mennyiségű oxigént juttat el. Ez pedig számos pozitív hosszútávú egészségügyi hatással bír: javul az agy keringése, ezáltal működése, alacsonyabb lesz a vérnyomás, javul a vércukorszint, erősödik az immunrendszer, csökken a stressz. Ebből következően jobban alszunk és energikusabbak lesznek a hétköznapjaink.
Vagyis elmondhatjuk, hogy az otthoni kerékpározás szuper lehetőség a testsúly optimalizálásához. Számos tanulmány támasztja alá, hogy a beltéri kerékpározás egy alacsony kalóriatartalmú étrenddel kombinálva hatékonyan csökkentheti a testtömeg és a testzsír mennyiségét.
A kezdeti folyamatos tekerés helyett állítsunk össze egy hatékonyabb programot úgy, hogy az edzés lehetőleg 45-60 percig tartson. Amiben benne van az öt-tíz perces alapos és hatékony bemelegítés az elején (keringésfokozással, körzésekkel, hajlításokkal) és az alapos nyújtás az edzés végén. Ez egy valóban komplett edzésnek minősül, így akár pár héten belül biztosan számíthatsz a változásra.
Természetesen a kitartó tekerés mit sem ér, ha nem tartjuk be a megfelelő étrendet. A fogyáshoz csökkentett kalóriabevitelre (azaz kalória deficitre) van szükség. Ez semmiképpen sem egyenlő az éhezéssel, koplalással, viszont jó, ha a makrókat szem előtt tartjuk.Először is felejtsük el az édességeket, nassolnivalókat, cukros üdítőket és növeljük a natúr folyadékbevitelt (ásványvíz, ízesítetlen tea). Egyúttal jöhet a helyes étrend összeállítása, melynek lényege, hogy hosszú távon tartható diéta legyen. Reális adagokkal és jó ízekkel.
Nemcsak az edzés monotonitása, hanem a különféle izomcsoportok megmozgatása miatt is jó, ha beiktatunk más mozgásformákat is! A szervezet egy idő után megszokja az adott terhelést, azaz egy bizonyos idő után nem lesz változás. Ekkor eljön az a pont, amikor megérett az idő a továbblépésre, fejlődésre. A szervezetünknek és testünknek kellenek a kihívások!Beiktathatunk súlyzós edzéseket (hiszen a cardio edzéssel némi izmot is veszíthetünk), de a nyújtást és a mélyizmok edzését támogató mozgásformákat is választhatunk, mint a pilates, vagy a jóga.