Kardio vagy intervallum edzés?

2021-05-06 20:27
2021-05-06 20:27
FittSport
Kardio vagy intervallum edzés?

A kardioedzést, ha nem is teljesen a definíció szerint, de azért a legtöbb ember ismeri. Azok, akik rendszeresen sportolnak, valószínűleg jobban is, mint a nagy átlag. Az aerob edzést sokféleképpen lehet végezni. Egyetértés abban sincs, hogy melyik aerob edzés égeti jobban a zsírt, kíméli az izomzatot, melyik hoz gyors eredményt és melyiket érdemes hosszú távon bevetni.

Nagyon sokan hisznek abban, hogy a monoton aerob edzés, mely alatt a pulzusszám 130 körül mozog a leghatásosabb. a testépítők között ez az edzés terjedt el, mert úgy vették észre, hogy ez a módszer kíméli legjobban a már kidolgozott izomzatot. Egy másik réteg az intenzív, izzasztó kardiózást kedveli, őket nem zavarja, ha a fogyás izomból is történik. Általában ezek az emberek a mihamarabbi testsúly csökkenést tűzik k célul, számukra mindegy, hogy a fogyást a zsírból vagy az izomból érik-e el.

Mi az az intervallum edzés?

A fenti két módszer összevonásából született meg az intervallum edzéstípus, mely a két módszer előnyeit ötvözve hatékony a súlyvesztésben, ugyanakkor végzése közben nagyrészt a zsírból veszítünk, nem az izomzatunkból.  Az edzést követő 24 órában az anyagcsere hatékonyabban pörög. Az ilyen intenzív edzés mellett nagyon oda kell figyelni a megfelelő táplálkozásra, az erős diéta egészségtelen lehet.

A súlyvesztés, zsírégetés mellett az izomzat megtartásában is hatékony. Mivel nagy intenzitású mozgásról van szó, izomrost összehúzódást eredményez, amilyet például a súlyzós edzések is, viszont csupán rövid ideig. Ennek a jelenségnek kettő eredménye van, mindkettő roppant jó. Az egyik eredménye, hogy az izomrostok munkába fogása révén több energia ég el, a másik örvendetes hatás pedig, hogy a sprint részek rövidsége miatt nem bontódik izomrost. 

Valamennyi egyébként igen, de ez még precíz testépítő körökben is elhanyagolhatónak számít. Azt is meg kell jegyezni, hogy az intervallum edzések, a HIIT a katabolizmust minimálisra csökkentik. Természetesen nem lehet azt állítani, hogy ki is küszöböli az intervall a katabolizmust, csupán nem kell olyan nagy mértékben tartani tőle, ahogy a kardiózásnál igen.

Az intervallum edzés és a táplálkozás kapcsolata

A sporttáplálkozás nem csupán az élsportolók esetében fontos. A sporttáplálkozás nem egy külön életmód, csupán azt jelenti, hogy a megterheléssel arányosan viszünk be energiát és pótoljuk az elhasznált anyagokat. Aki folyamatosan nagy fizikai megterhelésnek van kitéve, nyugodtan átállhat a sporttáplálkozásra, hiszen a szervezetének sokkal több energiára van szüksége. Szénhidrátot és fehérjét fogyasztani fontos.

Hogy néz ki egy intervallum edzés?

Íme egy edzésterv mondjuk intervallum futásra kalibrálva:

  • 5-10 perc bemelegítés, mondjuk egy kis séta,
  • ezt követően 30 másodpercig pörgessük fel a pulzust egy erős futással,
  • ezt 60 másodperc pihenés követi, ami megint egy kis séta legyen, hogy helyreálljon a pulzusunk,
  • ebből a felpörgetős 30 sec. valamint pihis 60 sec. duóból végezzünk 10 kört egymásutánban. 
  • a vége pedig ismét 5-10 perc séta levezetésként.

Ezek a gyakorlatok helyettesíthetők más gyakorlatokkal is, lényeg, hogy az intenzív és nyugis részek így váltakozzanak. 





i