Lapos has keskeny csípő, avagy mit tudunk kezdeni a hason és a csípőn túltengő zsírral? 1 rész.

2021-02-24 19:49
2021-09-07 06:21
FittSport
Lapos has keskeny csípő, avagy mit tudunk kezdeni a hason és a csípőn túltengő zsírral? 1 rész.

Magadra kapod a kedvenc nadrágod, igazán jó a szabása, jól áll rajtad, kényelmes, jól mutat benne a lábad, de deréktól feljebb valami mégsincs rendben. Annak ellenére, hogy nem húztad szorosra a nadrágszíjat, mégis kibuggyan oldalra egy kis úszógumi és oldalról nézve, hiába húzod be, mintha a hasad is rálógna a nadrág gombra.

Persze ilyenkor feltör egy elkeseredett sóhaj és a kérdés: miért?

Bár valószínűleg a miérttel teljes mértékben tisztában vagy, amint mélyebben magadba nézel és eszedbe jut a tegnap esti somlói, a péntek esti borocska, a filmezős chips stb.

A miért helyett izgalmasabb kérdés: hogyan szabadulhatok meg tőle?
Cikkünkben erre szeretnénk választ adni.

1. Étrend

Megfelelő étrend nélkül nem fog menni, az energiadeficit feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a tested mobilizálja és felélje a kis zsírraktárait.
Ez természetesen nem egyenlő a koplalással, ami ideig-óráig hatékony ugyan, de hosszútávon az energiafaló izmaidat is elégeted vele. Másrészt hiányállapotokat idézhet elő a szervezetedben, amitől fáradékony, ingerült és kimerült leszel. Harmadrészt pedig csak a jojó effektushoz fog hozzájárulni. Magyarul semmi értelme.

Inkább reformáld meg az étkezésed! Ez nem azt jelenti, hogy innentől divatos diétákat kövess, vagy hallásból sem ismert ételekkel töltsd fel a kamrád! Sokkal inkább új szokások bevezetésén alapszik.

Figyelj magadra!

a) Vezess 3-4 napig étkezési naplót, amiben leírod pontosan mit ettél mit ittál, még a két kis kanál cukrot, amit a kávédba teszel azt is jegyezd fel. Így könnyedén tudni fogod hol csúszott be felesleges plusz energia.

b) Tüntess el minden adalékanyagos, félkész, kész terméket a kamrádból. A kényelmi fogások általában nem csak egészségtelenek, de tele vannak felesleges kalóriákkal is.

c) Ha üdítő-, gyümölcslé-, vagy teafanatikus vagy, cseréld le vízre, vagy citrommal ízesített vízre. Jobb, ha az édesítőszeres termékeket is hanyagolod, ugyanis használatuk nem segít csökkenteni az édes íz utáni sóvárgást, másrészt sok közülük egyáltalán nincs jó hatással a bél mikrobiomjára.

d) Csökkentsd a kenyér-, pékáru-, és tésztafogyasztásod. Ha olykor-olykor reggelire eszel egy kőrözött, padlizsánkrémes, házi májkrémes kenyeret azzal nincs gond. De rendszeresen fogyasztva rengeteg felesleges kalóriával bombázhatod magad.

e) Tarts heti 3-4 húsmentes napot, amikor csak növényi eredetű táplálékot fogyasztasz. Ezek lehetnek sült, párolt, nyers zöldségek és gyümölcsök.

f) Heti egyszer fogyassz halat. A tengeri halak olyan tápanyaghoz juttatják a szervezeted, mint a szelén, cink és a gyulladáscsökkentő omega 3.

g) Kerüld az olajban sült és tocsogó rántott dolgokat. Inkább használj légkeveréses sütőt, vagy süsd natúr, sütőlapon, tepsiben az ételeket.

h) Válassz egészséges nassolnivalót. Rengeteg alternatív megoldást találhatsz az interneten, ötletesebbnél ötletesebb dolgokat.

i) Minden étkezésed teljes értékű legyen, tartalmazzon fehérjét, szénhidrátot, zsírt, rostot.

j) És persze a lerágott csontról sem szabad megfeledkezni: tedd parkolópályára az édességeket. Lehet, hogy az elején ez nehezen megy, de amint alább hagy az édes íz utáni vágyad, egyre könnyebb lesz minimalizálni a cukorbevitelt.

k) Kerüld az alkoholt. Tudtad, hogy több kalóriát tartalmaz, mint a szénhidrát? Az alkohol megközelítőleg 7 kcal, a szénhidrátok 4 kcal, a zsír 9 kcal. Érdemes ritkán hörpintgetni.

l) Ne menj éhesen vásárolni! Örök igazság, ekkor ugyanis az agyad automatán a kalóriabő étkek felé tereli a figyelmed!

m) Tervezd meg az étrended! Időt, kalóriát és némi idegszálat is megspórolsz ezzel, ha mondjuk a hét egyik napján megtervezed a heti menüd.

n) Próbáld ugyanarra az időpontra időzíteni a napi étkezést. Ez segíti a szervezeted egy ritmusban tartani, legyen szó inzulinkiválasztásról, emésztőenzim serkentésről stb.

o) Hosszútávra rendezkedj be. Ne azt mond, hogy diétázol, nem egy átmeneti diéta, hanem az életviteled megváltoztatása a cél. Az étkezésed is csak egy felvett szokás: ha megváltoztatod étkezési szokásod megváltozik a testösszetételed is. Ha jó szokásokat építesz be, jól fogod magad érezni, kevesebb testzsír és több energia lesz a jutalmad. Márpedig az energia igencsak jól jön a sporthoz, hiszen edzések nélkül sosem lesz szép, feszes izomzatod. De ez már a következő rész témája!





i