Ízületvédelem hideg időben

Tekintve, hogy a hideg, esős, szeles időjárást szó szerint a csontjainkban érezzük, fel kell készíteni a szervezetünket arra, hogy hűvös időben - az ízületvédelem szempontjait figyelembevéve - is fájdalommentesen folytathassuk az életünket, beleértve a megszokott hobbi- és sporttevékenységeket is.

Az ízületvédelem hideg időben elengedhetetlen része a szabadtéri sportolásnak, de otthon is megéri felkészíteni az ízületeket a terhelésre.

Hogyan hat a hideg az ízületekre?

Gyakran tapasztalható tavasszal frontátvonulás esetén, illetve az őszi-téli időszakban is, hogy:

  • az akut és krónikus ízületi betegségek, például polyarthritis (sokízületi gyulladás) köszvény, artrózis (ízületi porckopás) tünetei erősödnek.
  • a korábbi balesetekből, vagy sportsérülésekből származó törések, szövetsérülések, valamint,
  • a korábbi, műtéten átesett csontok, inak és szalagok fájdalmasan feszülnek, ami sokszor társul csillapíthatatlanul kínzó viszketéssel, és instabilitást okozó merevséggel.

Aktív életmód, akkor is, ha fáj!

Könnyebb mondani, mint megtenni, de az aktív életmód szerves része az ízületi panaszok megelőzésének és kezelésének egyaránt. Az inaktív életmód kiemelt rizikófaktor!

A rendszeres testmozgás nemcsak a légzőrendszer és keringés egészségét, valamint az anyagcsere-folyamatok egyensúlyban tartását őrzi, de:

  • Támogatja az ízületi folyadék újratermelődését,
  • az izmok, inak és ízületi szalagok rugalmasságának megőrzését, valamint
  • jelentős szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében.
  • Sok esetben éppen a fájdalom tart vissza a mozgástól, ám paradox módon pont a mozgás az, ami nemcsak a tüneteket enyhíti, de az állapotromlást is megelőzi.

 

Az otthoni torna a különböző fitneszkiegészítők támogatásával hatékony megoldása az ízületek kímélő átmozgatásának, az ízületvédelem figyelembevételével.

Hogyan edzünk otthon?

  • Ha hideg időben a szabadtéri edzés nem tűnik hívogatónak, tegyünk szabaddá pár négyzetmétert otthon erre a célra.
  • A testalkatunknak, habitusunknak és állapotunknak legmegfelelőbb eszközökkel –futópadgumiszalagfinteszlabdakettlebell, súlyzókkondigépek és edzőpadok, etc… - teljes és átfogó edzést végezhetünk.
  • Ha csak az tart vissza, hogy nem szeretnénk egyedül, útmutatás nélkül edzeni, fogjunk össze családtagokkal egymás támogatásáért, vagy keressünk online edzéslehetőséget, például videótár vagy mobilapplikáció formájában
  • Ízületi problémák esetében futópad helyett választhatjuk az ízületeket kevésbé terhelő szobakerékpár és elliptikus tréner modelleket.

A szobakerékpár tökéletes eszköz az otthoni edzéshez, ráadásul ergonómiájának köszönhetően kíméli az ízületeket is.

 

Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül, hogy a rendszeres sport a hétköznapi igénybevételnél nagyobb terhet ró az ízületekre. Az ízületvédelem egészséges embereknél sem elhanyagolható, aki tartós állapotváltozással él együtt, annak pedig kötelező.

Séta a szabad levegőn

A napi, szabad levegőn töltött sétát iktassuk be az életünkbe. Nemcsak a légzőrendszert és a keringést támogatja, továbbá az ízületek „kenését” tartja karban, de a pszichés-mentális közérzet fenntartásában is jelentős szerepe van, főleg, ha home office-ban dolgozunk.

Ha mégis a szabadban sportolunk, az ízületvédelem érdekében tegyük azt réteges öltözékben, a megfelelő felszerelésben, melegen tartva az ízületeket.

 

Ízületvédelem tippek

Tartsuk melegen az ízületeket

Télen mindenki extra rétegekkel óvja az ízületeit, főleg, ha a szabad levegőn sportol. Az ízületek melegben tartásának jelentősége ízületi gyulladás esetében létfontosságú.

  • Viseljünk könnyű, réteges ruházatot, felsőruhaként pedig légáteresztő, de szélálló és vízhatlan réteget.
  • A perifériás keringés akadálymentesítése érdekében kompressziós thermozokni/harisnya és kesztyű viselésével támogathatjuk a végtagok kisízületeinek védelmét.
  • Amint hazaértünk a hidegből – vagy ha sokáig ültünk egy helyben a számítógép előtt és kihűltek, elmerevedtek az ízületeink – vegyünk egy jó meleg fürdőt, vagy tusoljunk le.
  • A meleg víz fokozza a véráramlást, enyhíti az ízületek merevségét és fájdalmát, ellazítja az izmokat.
    • Fontos, hogy a párás, meleg fürdő után hagyjuk fokozatosan visszahűlni a testhőmérsékletet.
    • Ne öltözzünk fel, amíg teljesen meg nem száradtunk, hiszen a ruha alatt nyirkosan maradt ízületeknek ártunk vele.
  • Bár egészségesebb hűvös levegőn aludni, ha éjszaka ízületi fájdalomra ébredünk, érdemes növelni pár fokkal a szoba hőmérsékletét.
  • Sokak számára jelenthet enyhülést a forró vízzel töltött palack, vagy a melegíthető zselés tasak.

Masszázsterápia

Bár technikai értelemben masszázs közben nem vagyunk aktívak, az ízületi fájdalom enyhítésében a masszázs jótékony hatása közismert. (Vannak természetesen kivételek, ezért mindenképpen kérdezzük meg a szakorvosunkat!!!)

Ha a masszázs nem ellenjavalt, akkor egy masszázshenger segítségével akár saját magunk is enyhíthetjük a tüneteinket.

A fájdalmas ízületek, izmok egyik legjobb barátja a masszázshenger, amivel otthon saját magunk enyhíthetünk a fájdalmon.

 

Hagyományos/alternatív terápia

  • A népi hagyományból ismert és alkalmazott módszerek, például a meleg kataplazma, köznyelven vizes és/vagy gyógynövényes borogatás alkalmazása enyhíti az ízületi panaszokat.
  • A patikákban kapható melegítő hatású krémek és tapaszok használata is enyhülést nyújthat.
  • Az infralámpa közismerten enyhíti az ízületi fájdalmakat.

Étrendváltás, táplálékkiegészítők

Egyes esetekben az étrendváltás elengedhetetlen – például köszvény – de ha nem anyagcsere-folyamatok okozzák az ízületi panaszokat, akkor is jelentősen javíthatunk az állapotunkon egy jól összeállított diétával, vagy célzott étrendváltással. Célszerű D-vitaminban, és kálciumban gazdag alapanyagokat bevonni az étkezésbe. A táplálékkiegészítők, ahogy az nevükből is adódik, nem helyettesítik, csupán kiegészítik a kiegyensúlyozott táplálkozást!

Miért fontos a D-vitamin optimális bevitele?

Télen kevesebbet süt a nap, ezért szervezetünkben a kolekalciferol (D3-vitamin) nem termelődik megfelelő mennyiségben. Érdemes tehát megfontolni a D-vitamin mesterséges pótlását, de ez, a túladagolást elkerülendő, minden esetben orvosi konzultációt igényel.

Figyelem!

Fontos megjegyezni, hogy bár a felsorolt tippek segíthetnek a tünetek enyhítésében, nem jelentenek gyógyírt az ízületi betegségekre!

Nem helyettesítik:

  • A reumatológiai és/vagy orthopediai ellátást,
  • a rendszeres felülvizsgálatot,
  • a szakorvos által javasolt és felírt:
    • rendszeresen alkalmazott gyulladáscsökkentő gyógyszereket, injekciókúrát, és a
    • fizikoterápiás eljárásokat, sem.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogyha bármilyen fájdalmat is érzünk az ízületekben, minden esetben értesítsük arról a háziorvost és kérjünk beutalót szakorvosi ellátásra!

 

 

i